• Darcekove poukazy

Detoxikácia

Detoxikácia

Skôr, ako si kúpite produkty určené na detoxikáciu, prečítajte si pozorne túto "trilógiu".

Pri pojme detoxikácia si každý predstaví očistu organizmu ako celku, pomoc každému orgánu a hlavne tráveniu. Trávenie je témou tohto článku, v ktorom sa zameriam hlavne na dôvody, ktoré nám trávenie znepríjemňujú a taktiež zistíme ako môžeme nášmu tráveniu práve detoxikáciou pomôcť. Musíme si uvedomiť, že do nášho tela prichádzajú škodlivé látky, teda toxíny každý deň prostredníctvom jedla, liekov a rôznych nápojov, ktoré pijeme. Nezáleží na tom, že telo dokáže podstatnú časť z nich vyplaviť, musíme myslieť na to, že istá časť z týchto škodlivín v nás ostáva a to na náš organizmus vplýva veľmi negatívne. Aby naše telo fungovalo ako hodinky a nemalo žiaden problém s trávením, musíme sa zamerať práve na oblasť, ktorou sa toxíny dostávajú z tela von, to znamená hrubým črevom. Dá sa povedať, že je to akási čistička nášho tela, bez ktorej by sme nevedeli fungovať. Pozrime sa, aké ťažkosti nás môžu v súvislosti s hrubým črevom postretnúť a ako môžeme tento stav napraviť a opäť prežívať každý deň radostne a bez zdravotných ťažkostí.

Keď je hrubé črevo znečistené

Hlavnou podmienkou dobre fungujúceho hrubého čreva je pestrá strava, ktorá sa v organizme správa podľa prírodou daných podmienok. To znamená, že ak človek je vyváženú stravu plnú vlákniny a vitamínov a prijíma dostatok tekutín, len zriedka dochádza napríklad k zápche. Ak však konzumujeme napríklad veľa sladkostí alebo patríme medzi ľudí, ktorí si bez mäsa nevedia predstaviť ani minútu a prijímame málo tekutín, môže sa stať, že v hrubom čreve sa proces zastaví a toxíny, ktoré už dávno mali byť vyplavené sa udržiavajú v tele, čo je pre náš organizmus veľmi nebezpečné. Mnohí ľudia tieto stavy riešia napríklad preháňadlami, čo však nie je najšťastnejšie riešenie, pretože hrubé črevo si na to zvykne a časom zlenivie. Teraz si povedzme čo to vlastne tá zápcha je.

Zápcha

Pojem zápcha pozná určite každý z nás. Je to vlastne choroba, ktorá môže vyústiť do omnoho závažnejších ochorení a komplikácií. Rozlišujeme zápchu krátkodobú a dlhodobú. Krátkodobá je spôsobená napríklad zmenou prostredia, neurózou alebo tráviacimi ťažkosťami. Na rozdiel od nej dlhodobá zápcha je nebezpečnejšia. Vo všeobecnosti postihuje omnoho viac ženy, ktoré sú v podstate na túto situáciu zvyknuté a berú to ako normálnu súčasť života, avšak musím upozorniť na fakt, že s takýmto dlhotrvajúcim stavom treba niečo robiť. Keďže pri zápche dochádza k veľmi náročnému vyprázdňovaniu, ktoré je pre nás náročné nielen fyzicky ale aj psychicky, pretože v takomto stave sa človek necíti dobre a uvedomuje si, že nenastal proces, ku ktorému malo dôjsť, musíme takúto situáciu riešiť.
Hnijúce potraviny, ktoré v nás ostávajú dlhšie ako by mali, uvoľňujú do nášho tela toxíny. A preto sa nestrávených zvyškov musíme čo najrýchlejšie zbaviť. Zápcha nám môže spôsobovať napríklad veľmi nepríjemné hemoroidy, kŕčové žily, vo veľa prípadoch obezitu a napokon aj rakovinu. Rakovina konečníka postihuje najmä ľudí vo veku od 50 do 70 rokov a v našej krajine je veľmi častá. Hlavným dôvodom toho, že v našom tele zápcha vzniká je nedostatok vlákniny. Treba preto dbať na jej pravidelný prísun. Okrem toho je dôležitý aj pohyb, ktorý nám naše črevá rozhýbe a takisto dostatočný príjem tekutín. Z potravín, ktoré sa pri zápche odporúčajú sú najlepšie celozrnné pečivo, jogurty, cmar, zelenina a ovocie. Na druhej strane, medzi potraviny, ktoré nám skôr uškodia patria napríklad banány, čokoláda, cukor, ryža, čierny čaj.

Hnačka

Okrem zápchy naše telo pozná aj opačný stav. V tomto prípade telo bojuje so zápalom alebo inou ťažkosťou a dochádza k nadmernému vylučovaniu nestrávených zvyškov. Občas nám takýto stav, hlavne v boji so zápchou pomáha a oplatí sa to z času na čas prežiť. Najväčším nebezpečenstvom v tomto prípade je hlavne odvodnenie organizmu, a preto pri tomto stave treba dbať na zvýšený príjem tekutín. Ak hnačka trvá viac ako dva dni a vy zisťujete, že máte horúčku, mení sa vám farba pokožky a vyhadzujú sa vám vyrážky je nutné navštíviť lekára. Treba podotknúť, že ani zápcha ani hnačka nesignalizujú nič dobré, práve naopak, tieto stavy nám hovoria, že s naším telom niečo nie je v poriadku.

Vláknina

Najúčinnejším spôsobom ako zachrániť svoje trávenie a hrubé črevo, je zvýšiť príjem vlákniny. Vláknina nielen že pomáha tráveniu, ale pri styku s vodou zväčšuje svoj objem, čo spôsobuje, že pocit nasýtenia trvá dlhšie a my tak môžeme bojovať napríklad proti obezite. Odporúčaná dávka vlákniny na jeden deň je približne 30 gramov, avšak z výskumov vyplýva, že skutočnosť je úplne iná a ľudia prijímajú denne len 20 gramov vlákniny. Na vlákninu sú najbohatšie obilniny, strukoviny, orechy, ovocie a zelenina. Rozlišujeme vlákninu rozpustnú a nerozpustnú. Práve rozpustná vláknina má za úlohu odviezť z tela odpadové látky. Taktiež je veľmi dobrá pri redukčných diétach a znižuje kyslosť organizmu. Na druhej strane nerozpustná vláknina vstrebáva a nasáva do seba vodu, zmäkčuje stolicu a pomáha jej jednoduchšiemu vylučovaniu z hrubého čreva von. Pri nadmernom konzumovaní vlákniny však môžeme prichádzať o železo alebo vápnik, pretože vláknina na seba tieto látky viaže. Treba si preto vyberať potraviny, ktoré obsahujú všetky tri zložky potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu, prípadne siahnuť po výživovom doplnku s vysokým obsahom vlákniny

Môžem len dodať, že opäť raz sa naše problémy spájajú s nízkou pestrosťou potravy, ktorú prijímame. Všetko musíme skombinovať tak, aby naše telo bolo spokojné a fungovalo presne tak ako má. Aby sme detoxikovali naše telo a hlavne črevá, musíme dbať na dostatočný príjem vlákniny, ktorá je vo fungovaní vyprázdňovania nestrávených zvyškov potravy kľúčovou. Je to akási kefa, ktorá so sebou berie všetky toxické látky. Zamyslite sa preto nad svojou životosprávou a nad kvalitou potravy, ktorú prijímate. Ak urobíte zmenu, vaše telo sa vám odmení.

Detoxikácia 2. časť >>
English

DARČEKOVÉ BALENIA

Tráviace enzýmy

Vitamin Bottle

Ajurvéda /Ayurveda

Konopné produkty

Zelené potraviny

Vitamíny

Minerály

Probiotiká

Prebiotiká, vláknina

Posilnenie imunity

Antioxidanty

Detoxikácia

Vyrovnanie pH organizmu

Bylinné sirupy

Aloe Vera

Gemmoterapia - extrakt z pukov

Tinktúry

Tradičná čínska medicína

Prírodné éterické oleje

Chudnutie a diéty

Aminokyseliny

Gainer a Proteín

Kĺbová výživa

Kreatín

Pitný režim

Spaľovanie tukov

Stimulanty a pumpy

Tyčinky

Viaczložkové prípravky

Fitness doplnky

Alergia na mlieko a laktózu

Bezlepkové potraviny

Potraviny pre diabetikov

RAW Food - živá strava

Ázijská kuchyňa

Chlieb a pečivo balené

Droždie, kvások, prášok do pečiva

Hotové jedlá

Hotové zmesi na varenie a pečenie

Indická kuchyňa

Konzervy, pestá, hotové omáčky

Morské riasy, huby

Náhrady mäsa

Čaje a byliny

Oleje, tuky a maslá

Mlieka a rastlinné nápoje

Kozie mlieko a produkty

Sušené plody, semená a jadierka

Sladidlá, cukor, med

Káva, karob, kakao

Koreniny, soľ a ochucovadlá

Nápoje, víno, pivo

Šťavy, džúsy, sirupy

Nátierky, orechové maslá, džemy, lekváre

Obilniny, strukoviny, ryža

Cestoviny a kuskus

Múky, strúhanky, krupice

Cereálie, müsli, kaše

Sladké dobroty

Slané chuťovky

Detské EKO plienky

Detské kaše

Ovocné pyré a šťavy

Raňajkové cereálie, müsli a kaše

Zdravé fľaše a obaly na potraviny

Detská kozmetika a hygiena

Sladkosti a snacky pre deti

Detské čaje

Výživové doplnky pre deti

Tehotenstvo a obdobie dojčenia

Detské mlieka

EKO fľaše

EKO obaly na potraviny

EKO osviežovače vzduchu

EKO čistenie a upratovanie

EKO pranie

EKO umývanie riadu

Pre mužov

Prírodná dekoratívna kozmetika

Prírodná kozmetika na opaľovanie

Prírodná kozmetika pre tehotné a dojčiace ženy

Starostlivosť o ústnu dutinu

Osobná hygiena

Prírodná detská kozmetika

Prírodná pleťová kozmetika

Prírodná telová kozmetika

Prírodná vlasová kozmetika

Špeciálna podporná kozmetika

Drogéria

Kozmetika

Prístroje

Testery

Odborné publikácie

Dýchací systém

Endokrinný systém

Imunitný systém

Koža a pokožka

Krvný a cievny systém

Lymfatický systém

Močový a pohlavný systém

Nervový systém a mozog

Pohybový aparát

Poruchy metabolizmu

Tráviaci trakt

Zmysly

Zuby a ústna dutina

Google +