Nie ste na BioCare.sk ešte registrovaný? Zaregistrujte sa a nakupujte so zľavami.
RegistráciaPálenie záhy môže byť naozaj život znepríjemňujúcim problémom, s ktorým sa už určite stretol každý z nás. Ako ale zmierniť tento nepríjemný stav? Dá sa mu vôbec predísť? Čo ho spôsobuje?
Možno je na vine niečo čo ste predtým zjedli, najmä niečo pikantné, mastné alebo kyslé, nočné prejedanie sa. Možno sa jedná o nejaký chronický problém, stres, hormonálne výkyvy. Nech už to spôsobilo hocičo, cítime sa nepohodlne a náš žalúdok je dosť podráždený. Čo teda môžeme urobiť keď naša záha štrajkuje?
Každý človek je ale iný a kľúčom k zmierneniu tohto nepríjemného pocitu je pochopiť, čo dané príznaky spúšťa. Inak môže tento problém výrazne obmedziť dokonca aj spánok a zasahovať do každodenných povinností.
Pálenie záhy nastane, keď sa obsah žalúdka vracia naspäť do pažeráka, kde žalúdočná kyselina podráždi tkanivo. Ide o pálenie v dolnej časti hrudníka, často spojené s horkou chuťou v ústach alebo hrdle.
Váš postoj by tak mohol ovplyvniť tieto pocity. Takže ak sedíte alebo ležíte, pokúste sa vstať. Ak už aj stojíte, pokúste sa stáť viac priamočiaro. Pokiaľ ste pripútaní na lôžko, skúste aspoň nadvihnúť hornú časť tela.
K bežným potravinám a nápojom, ktoré patria k tzv. ,,spúšťačom“ patrí napríklad: alkohol (obzvlášť červené víno), čierne korenie, cesnak, čokoláda, citrusové plody, džúsy z citrusových plodov, káva a iné kofeínové nápoje, paradajky, cibuľa, mäta, med, nikotín a podobne. Je preto potrebné sledovať sa a prísť na to, čo nám najviac škodí. Neznamená to, že jednotlivé druhy potravín/nápojov musíme zo stravy úplne vylúčiť, stačí ich obmedziť.
Bolesť na hrudi je jeden z najčastejších dôvodov, pre ktorý ľudia utekajú na pohotovosť, pretože sa často jedná o základný príznak vážnych srdcových problémov. Niektorí však majú problém rozlíšiť či ide o problém so srdcom alebo len o pálenie záhy.
Tieto dva problémy majú mnoho spoločných symptómov a komplikácia nastáva hlavne u ľudí vo vyššom veku a u tých, ktorí trpia nadváhou.
Ak si ale nie ste istí o akú bolesť sa jedná, jednoznačne vyhľadajte lekársku pomoc.
„Dakujem krasne vsetko mi prislo v poriadku :) som spokojna a odporučim dalej :) “