Nie ste na BioCare.sk ešte registrovaný? Zaregistrujte sa a nakupujte so zľavami.
RegistráciaDetoxikácia je hlavne o zmene stravovacích návykov, ktoré vedú k prečisteniu organizmu, vyplaveniu toxických látok a doplneniu prospešných látok, hlavne vitamínov, ktoré telu chýbajú. Ak sa rozhodnete napríklad pre ryžovú detoxikačnú kúru je veľmi dobré ryžu si napríklad ochucovať rôznymi koreninami. To samozrejme platí aj o zeleninových alebo ovocných šalátoch či koktailoch, ktoré si môžete podľa vlastnej fantázie dochucovať tými najrôznejšími koreninami, ktoré nám trh ponúka. Samotné koreniny sú tu už od pradávna a boli tak vzácne, že sa používali ako platidlo. Dnes je jednoduché ich zohnať, a preto by sme ich nemali prehliadať a vyťažiť z nich všetko dobré, čo nám ponúkajú. Pozrime sa spolu na výber tých najzaujímavejších a najprospešnejších korenín, s ktorými bude náš jarný detox omnoho efektívnejší.
ŠkoricaTáto korenina je vlastne kôra aromatického tropického stromu, ktorý sa nazýva škoricovník. V súčasnosti si ho mnohí ľudia pestujú aj sami doma. Škoricu ľudia poznali už v staroveku. Samotná rastlina, z ktorej sa škorica získava pochádza zo Srí Lanky a dokáže dorásť do výšky až 10 metrov. Avšak rastlinky, ktoré sa využívajú len na získavanie škorice dorastajú do výšky dva až tri metre. Škoricovník má dve najznámejšie formy a to Cinnamomum cassia - škoricovník čínsky a Cinnamomum zeylanicum - škoricovník cejlónsky, a ten je zároveň aj najkvalitnejším zo všetkých druhov. Pekne tvarované kúsky celej škorice sa zo stromu získavajú odlupnutím vnútornej vrstvy kôry stromu, ktorá sa následne vysuší. Nás však hlavne zaujímajú jej pozitívne účinky, ktorými na naše telo aj počas detoxikácie pôsobí.
Je to:
Zázvor, ako ho nazývame je v skutočnosti podzemok rastliny, ktorá má odborný názov Ďumbier lekársky - Zingiber officinale. Patrí do čeľade ďumbierovité - zingiberaceae. Je to jeden zo šiestich druhov Ďumbiera, ktoré na svete existujú. V minulosti bola táto rastlina nazývaná aj ako Ďumbier pravý alebo Zázvor pravý. V stredoveku ho tiež volali panacea, čo znamenalo liek na všetky choroby. Táto rastlina pochádza z Ázie a postupne sa rozširovala aj do Európy a ľudia začali jej podzemok používať ako dôležité korenie. Ďumbier je rastlina, ktorá zo svojho podzemku vyháňa každý rok niekoľko stoniek, na ktorých sú dva rady úzkych listov. Má krásne žlté kvety a dorastá do výšky až 1,5 metra. Pre ľudí je dôležitý podzemok, ktorý má na povrchu sivastú šupku a vnútro žlté, obyčajne má podzemok rôzne zaujímavé tvary. V súčasnosti je mnoho druhov výrobkov z neho, sladké cukrovinky, čaje, korenie, víno, sirupy a mnoho iných skvelých a zdravých produktov.
Pozrime sa bližšie na jeho skvelé účinky:
Kurkuma, inak nazývaná aj ako indický šafrán je vlastne zomletým podzemkom rastliny, ktorá sa nazýva kurkumovník dlhý - Curcuma longa. Je to korenie, ktoré sa vyznačuje svojou žltou farbou. Pôvod má táto rastlina alebo presnejšie povedané používanie tohto korenia je najrozšírenejší v južnej Ázii a v súčasnosti je jej najväčším producentom práve India. Hlavnou zložkou tohto korenia je kurkumín. Účinky tejto rastliny boli už v minulosti využívané v liečiteľstve.
Medzi účinky tejto rastliny patrí:
Kajenské korenie môžeme inak nazvať aj korením chilli. Jedlu dodáva tú správnu farebnosť a ostrosť. Kajenské korenie je zvláštnym druhom chilli papričky, ktorá je dlhá približne 12 cm a vyznačuje sa naozaj silne ostrou chuťou. Názov samotného korenia je odvodený od mesta Cayenne v Guinei. Kajenské korenie patrí do rodu Capsicum a do čeľade Solanaceae. Závislosť ostrosti a prostredia, v ktorom sú papričky pestované je veľmi úzka. V teplom a suchom prostredí sa vytvárajú tie najpálivejšie papričky, z ktorých sa následne melie to najostrejšie korenie.
Toto korenie má taktiež nezameniteľné účinky na naše telo:
Šafrán spolu s vanilkou patria medzi najdrahšie koreniny na svete. Avšak šafrán je absolútne najdrahšou koreninou. Získava sa z rastliny, ktorá sa nazýva Šafrán siaty - Crocus sativus. Získava sa na jeseň z kvitnúcich kvetov tejto rastliny, presnejšie z blizien. Z histórie vieme, že toto korenie používali už napríklad Feničania. Pravdepodobne však pochádza toto korenie od Indov. V súčasnosti sa pestuje hlavne v Iráne.
Účinky tohto korenia sú nasledovné:
Všetky koreniny, ktoré som spomenula dýchajú exotikou. Je to pre nás zaujímavé skúšať nové chute a inšpirovať sa Indiou a učiť sa z jej kuchárskeho umenia. Všetci títo ľudia veľmi dobre vedia o špeciálnych účinkoch týchto korenín na ľudské telo. Preto je ich kuchyňa farebná a nádherne voňavá. Vyskúšajte preto aj vy nejakú zdravú špecialitu z tohto sveta alebo si dochuťte svoje obľúbené jedlá alebo v prípade detoxikácie šaláty a nápoje týmito úžasnými koreninami a hneď sa ocitnete v inej kultúre a vaše telo vám bude vďačné.