Nie ste na BioCare.sk ešte registrovaný? Zaregistrujte sa a nakupujte so zľavami.
RegistráciaPoznáte to. V lete vykuknú prvé slnečné lúče a my sa bez rozmyslu začíname rozvaľovať na dekách pri vode. Mnohokrát sa opaľujeme tak dlho a bez ochrany, až nám pokožku slnko spáli a my máme o zábavu na niekoľko dní postarané. Rovnako, ba možno ešte silnejšie je slnko v zime. Mnohí ho zažívame na lyžovačkách, kedy ani len netušíme aká silná je jeho intenzita a po pár dňoch lyžovania si taktiež môžeme spôsobiť spálenie kože. Spálenie kože slnkom sa nazýva odborne solárna dermatitída. Samozrejme, k spáleniu môže dôjsť aj pri prehnanom navštevovaní solária a dokonca môže naša pokožka z tejto formy opaľovania sa získať alergickú reakciu, čo však býva zriedkavé. Je potrebné podotknúť, že opakované spálenie pokožky môže viesť až k vypuknutiu rakoviny kože, a preto by sme sa o túto časť tela počas opaľovania mali kráľovsky starať. Pozrime sa spolu, čo treba robiť, aby sme spálenie čo najskôr odstránili a zmiernili jeho prejavy.
Čo to je?Ako som už písala v úvode, spálenie slnkom sa odborne nazýva solárna dermatitída a je to vlastne spálenie pokožky pôsobením slnečného žiarenia. Okrem toho, môžeme pôsobením intenzívneho slnečného žiarenia alebo ultrafialového žiarenia v soláriu nadobudnúť alergickú reakciu našej pokožky. Ak sa nám stane, že sa spálime, no spálenie je viditeľné len na malej časti pokožky a nie je sprevádzané inými prejavmi, stačí, ak sa budeme ochladzovať studenými obkladmi. Avšak v prípade, že je spálenie rozsiahle a je sprevádzané horúčkou a zvracaním, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, pretože takýto stav sami len tak ľahko neodvrátime.
Symptómy spálenia kožeSpálenie kože je naozaj nepríjemné. Tu je niekoľko symptómov, vďaka ktorým zistíte, že ide práve o túto komplikáciu:
Najčastejšou príčinou spálenia slnkom sú kratšie lúče ultrafialového spektra, ktoré sú pre nás najintenzívnejšie od desiatej predpoludním až do druhej popoludní. Dlhšie lúče, ktoré pôsobia v ostatných hodinách sú miernejšie a spálenie pokožky nespôsobujú. Tieto lúče sú rovnako vhodnejšie na krásne hnedé opálenie než lúče kratšie. Je dôležité podotknúť, že ľudia so svetlou pokožkou sú k spáleniu náchylnejší, a preto by si mali na intenzívne žiarenie dávať pozor.
Ako si pomôžeme?V prípade, že sa nám podarilo spáliť si pokožku, je dobré zdržiavať sa na tienistých miestach. Na spálené časti pokožky prikladať studené obklady, nosiť voľné oblečenie a v noci spať tak, aby sme mali postihnuté miesta odkryté. V prípade potravín, je v takomto prípade vhodné konzumovať potraviny so zvýšeným množstvom niacínu, čo je vitamín B napríklad v sóji, hrášku, fazuli, hubách, kapuste, zemiakoch alebo broskyniach. Rovnako sa odporúča konzumácia kyseliny listovej, ktorú nájdeme v špargli, špenáte, sóji, banánoch alebo pomarančoch. Okrem týchto látok potrebujeme aj vitamín C, ktorý nájdeme vo všetkých druhoch čerstvého ovocia a taktiež polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré nájdeme v sóji, kukurici, olivách, fazuli a rôznych druhoch semienok a jadierok. Tieto kyseliny sú skvelé v tom, že podporujú produkciu protizápalového hormónu v nadobličkách.
V prípade, že si chcete dodať potrebné látky a vitamíny formou výživových doplnkov, naša stránka vám ponúka napríklad BIO sójový olej, sójové bôby, vitamín C v podobe cmúľacích tabliet alebo ako formu klasických tabliet. V našej ponuke nájdete skutočne široké spektrum rôznych doplnkov, ktoré pokryjú vašu potrebu vitamínov, minerálov a všetkých ostatných látok potrebných pre organizmus.
Spálenie slnkom zažil už určite každý z nás. My, na rozdiel napríklad od južanov, sme schopní na tom najsilnejšom slnku sa opaľovať celé hodiny, zatiaľ čo oni majú siestu a zdržiavajú sa na tienistých miestach alebo v domácnostiach. Naučme sa o svoju pokožku starať, nevystavujme ju nadmernému slnečnému žiareniu a doprajme jej potrebné látky pre správne fungovanie.
„Dakujem za tovar, ste úžasne šikovná a pružná firma. Som naozaj spokojná a vedia o tom aj moji priatelia a známi.“