Nie ste na BioCare.sk ešte registrovaný? Zaregistrujte sa a nakupujte so zľavami.
RegistráciaVitamínom a ich účinkom na ľudské zdravie je prikladaná veľká dôležitosť a veru oprávnene, pretože sú to látky nevyhnutné pre správne a zdravé fungovanie ľudského organizmu. Najväčšiu pozornosť spomedzi vitamínov si získava vitamín C, rozpustný vo vode, ale i vitamín B. Spoznajte však i účinky vitamínu D, ktorý je pre naše telo a jeho zdravé fungovanie tiež veľmi dôležitý. Vitamín D je tvorený skupinou vitamínov, ktoré sa nazývajú i kalciferoly. Táto skupina vitamínov bola objavená v roku 1922 a predstavuje látky, ktoré sú rozpustné v tukoch. Kalciferoly plnia funkciu regulácie metabolizmu vápniku a fosfátu v našom organizme. Spoločne s kalcitonínom a parathormónom zabezpečuje vitamín D rovnováhu vápnika v tele.
Vitamín D je označovaný aj ako prohormón vytvárajúci sa v ľudskom organizme, keď je naša pokožka vystavovaná ultrafialovému žiareniu za slnečného svetla. Častokrát je označovaný ako „Slnečný vitamín“. Síce si ho telo vytvára, i tak je potrebné príjmať vitamín D z potravy a formou doplnkov výživy, pretože častokrát organizmus nie je dostatočne vystavovaný žiareniu na slnečnom svetle. Pri narastajúcom veku klesá schopnosť organizmu prirodzene si tento vitamín vytvárať. Nedostatočný príjem vitamínu D nastáva v zimných mesiacoch, pretože intenzita slnečného žiarenia nie je taká, ako v letných mesiacoch. Príznakmi nedostatku vitamínu D sú typické symptómy - znížená imunita voči infekčným ochorenia ako je chrípka, či prechladnutie. Ďalšími spomedzi príznakov nedostatku sú únava, vysoký krvný tlak, náladovosť i depresia.
Vitamín D udržiava dobrý stav kostí a zubov, pričom napomáha ich tvrdosti. Vďaka vitamínu D sa lepšie vstrebáva vápnik a fosfor v organizme. Zvyšuje nadobudnutie pocitu sýtosti a zvyšuje i hladinu serotonínu, ktorý reguluje našu chuť do jedla. Vitamín D je potrebný a nevyhnutný pri normálnom vývoji a funkcíi mozgu. Je používaný pri eleminácíi chronických psychických chorôb a napomáha zlepšovať náladovosť. Priaznivo vplýva na zdravie zuboch, pričom jeho nedostatok súvisí s tendeciou výskytu zubného kazu. Svoje účinky prejavuje i pri prevencíi proti infarktu a rakovine. Vitamín D významne podporuje náš imunitný systém a reguluje činnosť stoviek génov v našom tele.
Za hlavný zdroj vitamínu D sa považuje slnko. Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 5 mg a jeho výskyt je najmä v potravinách živočíšneho pôvodu, predovšetkým ryby (sardinky, losos, makrela, tuniak). V menších množstvách sa nachádza i v mäse, vaječných žĺtkoch, avokáde, pečeni hospodárskych zvierat a v zelenine. Za zdroj vitamínu D sú považované i huby, vitamín D obsahujú napríklad šampiňóny. Významným zdrojom vitamínu D je i rybí olej. V súčasnosti sa snaží potravinársky priemysel o umelé obohacovanie potravín vitamínom D a preto ho môžeme nájsť napríklad i v mlieku, mliečnych výrobkoch alebo v cereáliach.
Prostredníctvom doplnkov výživy môžeme príjmať vitamín D v dvoch formách - vitamín D2, ktorý je vyrábaný UV žiarením ergosterolu v kvasinkách alebo formou vitamínu D3, ktorý predstavuje živočíšnu formu tohto vitamínu, zatiaľ čo D2 je rastlinnou formou.
„Dobry den, chcela by som Vam velmi podakovat za rychle odoslanie zasielky Dnes som obdrzala balik a som spokojna. Dakujem a prajem vela spokonych zakaznikov“