Nie ste na BioCare.sk ešte registrovaný? Zaregistrujte sa a nakupujte so zľavami.
RegistráciaSeptember je tu, a s ním aj začiatok zberu chutných a šťavnatých superfruits. Reč je o jablkách.
V porovnaní s inými, bežne konzumovanými druhmi ovocia, patria jablká k najvýznamnejším zdrojom antioxidantov. Objavujú sa vo všetkých odtieňoch červenej, zelenej a žltej.
Sú plodmi jablone a pestujú sa po celom svete. V blížiacom sa jesennom období zohrávajú dôležitú úlohu.
Čo všetko v nich nájdeme?Ich antioxidačná sila je ukrytá predovšetkým v šupke, takže odporúčame konzumovať aj tú. Tesne pod ňou sa nachádza dôležitý vitamín C, ktorého sa pri olupovaní zbavujeme a prichádzame tak o cenné množstvá vitamínov.
Sladká dužina sa skladá hlavne z vody a sacharidov, vrátane fruktózy, sacharózy a glukózy. No aj napriek tomu, majú nízky glykemický index - pravdepodobne vďaka vyššiemu obsahu vlákniny a polyfenolov, ktoré pomáhajú spomaľovať trávenie sacharidov!
Pred zahryznutím ich nezabudnite opláchnuť pod čistou a tečúcou vodou! Odstránite tak všetok povrchový prach a škodlivé pesticídy. Môžete ich konzumovať surové, variť ich, konzervovať, zamraziť, alebo si pripraviť mnoho chutných a zdravých jedál.
Prečo ich zaradiť do jedálnička?
Čerstvé jablká možno uchovávať pri izbovej teplote po dobu niekoľkých dní a v chladničke na približne 2 – 3 týždne. Vedeli ste, že pri izbovej teplote dozrievajú 6 – 10 krát rýchlejšie?
Čo s jadrom?Semená jabĺk, nazývané aj jadrá, prejdú po prehltnutí tráviacim traktom takmer nedotknuté.
Ak ich však rozžujete, môžete vystaviť svoj tráviaci trakt nebezpečným toxínom. Obsahujú látku zvanú amygdalín, ktorá pri styku s tráviacimi enzýmami pôsobí toxicky a preto sa konzumácia tejto časti neodporúča!
Vyskúšajte jablká kolieska alebo jablká kocky v BIO kvalite. Sú ekologické, nenáročné na skladovanie a neobsahujú žiadne prídavné látky, vrátane cukru, alebo konzervantov.