Nie ste na BioCare.sk ešte registrovaný? Zaregistrujte sa a nakupujte so zľavami.
RegistráciaČo naozaj je jarná únava a ako vzniká? Napriek tomu, že jarnú únavu nie je možné diagnostikovať ako ochorenie, pretože jarná únava je stav celého organizmu, postihuje väčšinu z nás. Aj napriek tomu, že ju neradíme medzi ochorenia, dokáže ovplyvňovať náš imunitný systém, a teda zvýšiť náchylnosť na iné sezónne ochorenia. S príchodom jari väčšinu ľudí postihne na 1 až 3 týždne. Vieme ju všeobecne charakterizovať ako dôsledok teplotných zmien, predlžovania dní a zmeny v našej životospráve. Náš organizmus nie je ešte pripravený prijímať také množstvo slnečného žiarenia, aké nám jar ponúka, aj keď si myslíme, že už sme pripravení na jarné prechádzky a športovú aktivitu v exteriéri. Počas zimných mesiacov sme navyknutí na menej aktívneho pohybu a v našich geografických podmienkach aj na prísun menšieho množstva ovocia a zeleniny.
Jarná únava môže postihnúť kohokoľvek, no na každého z nás pôsobí v inej miere. Ťažšie ju môžu znášať viac meteosenzitívne osoby a ľudia s nižším krvným tlakom. Všeobecne jednoduchšie sa s ňou vysporiada mladší organizmus ako ľudia v strednom až vyššom veku. Je preto veľmi dôležité dbať na zdravý životný štýl, a tak predísť ťažkostiam.
Po jemne lenivejších zimných mesiacoch potrebuje naše telo viac pohybu na čerstvom vzduchu a pravidelnú fyzickú aktivitu. Pohyb sa odporúča pridávať postupne a nepreháňať to, pretože únava môže mať vplyv aj na fyzický výkon a energiu. Pravidelnosť pohybu je tiež pozitívnym faktorom pri podpore imunity a zabránení iným ochoreniam. Imunitný systém tiež vieme podporiť doplnkami.
Do jedálnička je dobré zaradiť viac ovocia a zeleniny, ktoré sú obohatené o väčšinu potrebných vitamínov a minerálov. Popri kvalitnej a vyváženej strave môžeme telu pomôcť aj výživovými doplnkami v podobe multivitamínov. Zdravé a výživné látky obsahuje aj veľa bylín a rastlín dostupných v našej prírode, medzi ktoré patrí napríklad medvedí cesnak či už na konzumáciu vo forme listov, alebo ako tinktúra.
Počas dňa by mal dospelý človek vypiť približne 2,5 až 3 litre tekutín. Množstvo tekutín by sa malo prispôsobiť a odvíjať od športovej aktivity vykonávanej v daný deň. Naše telo pri fyzickej aktivite vylučuje tekutiny v podobe potu, a preto pri športe počas teplých dní je prirodzené prijímať viac tekutín ako obvykle. Od smädu je najlepšie piť pramenitú alebo minerálnu vodu a nesladené nápoje. Dôležité je tiež pitie čajov aj za účelom zahriatia a obsahu vitamínov a bylín. V prípade, že nechceme piť neochutenú vodu a chceme sladené vody nahradiť zdravšími formami, môžeme siahnuť po rôznych extraktoch, výťažkoch a sirupoch, alebo šťavách.
V období jari je naše telo mentálne viac nabudené, čo môže spôsobovať nespavosť alebo problémy s nekvalitným spánkovým režimom. Ťažšie sa nám zaspáva aj kvôli intenzívnejším slnečným lúčom ráno aj počas dňa. Je teda dôležité si nastaviť vhodný režim a rutinu, ktorú využijeme pred zaspávaním. Pri nedostatočnom spánku alebo pretrvávajúcej únave si môžeme pomôcť produktami a doplnkami podporujúcimi tvorbu melatonínu, ktorý je zodpovedný za náš spánok.
V bežnom živote každého z nás sa vyskytujú viac a menej stresujúce situácie, s ktorými sa treba vedieť vysporiadať. Je dôležité dbať na vytvorenie si plánov a dobrého časového harmonogramu. Dokážeme si tým aj vo vyťažených situáciách nájsť čas na relax, pohodu a regeneráciu, čo veľmi jednoducho a rýchlo eliminuje stres. Pomáhajú aktivity ako hlboké dýchanie, joga, kontakt so zvieratami alebo obyčajné prechádzky. Zbavením sa stresu predídeme možnému zníženiu imunity a nechcenému prehĺbeniu únavy a vyčerpania. Antidepresívne a antistresovo na organizmus pôsobia práve látky ako mäta pieporná, ovos, materina dúška a ľubovník.
Každý z nás jarnú únavu pociťuje inak, a tak si na ňu každý musíme nájsť svoje individuálne riešenie. Najlepší života budič z jarnej únavy nájdeme po vyskúšaní viacerých možností, no každý z nás to pravé orechové nakoniec objaví. Netreba zabúdať, že jarná únava nie je ochorenie a ak pretrváva výrazne dlhšie, môže ísť o iné ochorenie a treba sa poradiť s odborníkom.
„Ďakujem za objednávku, prišla rýchlo a v poriadku. Ešte raz ďakujem. “